Ben je voor je leerlingen op zoek naar verrijking naast het aanwezige lesprogramma? Wil je je leerlingen laten onderdompelen in verschillende vormtalen passend bij hun belevingswereld, of zoek je juist een nieuwe invalshoek vanuit een andere kunstdiscipline? Dan is ‘Maak kennis met de kunstenaar’ een interessante. Leerlingen ontmoeten de kunstenaar op school of op een externe locatie (bijvoorbeeld bij een atelier of theater). Hij of zij licht aspecten van het kunstenaarschap toe waardoor leerlingen ervaren hoe het is om kunstenaar te zijn en wat het vak precies inhoudt. De ontmoetingen zijn actief van opzet. Leerlingen gaan ook zelf aan de slag. Deze ontmoetingen zijn geschikt voor alle groepen in het primair onderwijs.
Hieronder vind je een aantal voorbeelden.
Slagwerk Den Haag
Slagwerk Den Haag is een internationaal vermaard muziek-ensemble. De leden zijn naast podiumbespelers ook creatieve ‘makers’. Hun motto daarbij is: “wij willen verbazen en verrijken”. Niet alleen traditionele instrumenten worden gebruikt om muziek mee te maken want allerhande gebruiksvoorwerpen kunnen dienen als instrument. Zelfs groenten of paardenkaken blijken daarvoor geschikt. De workshops zijn een speurtocht naar het onondekte en zetten aan tot creativiteit.
Rekenmeesters
Een rekenles was nog nooit zo leuk! Spelenderwijs leren kinderen het verband tussen rekenen en muziek. Er worden gezamenlijk een paar sommen gemaakt en deze cijfers worden omgezet naar klank en ritme. Het proces wordt ook omgedraaid: er wordt muziek voorgespeeld en het is aan de kinderen om de code te kraken. Als iedereen weer achter zijn bureau of werktafel zit, wordt samen met de slagwerkers het muziekstuk Clapping Music van Philip Glass uitgevoerd.
Praatjesmakers
Als je van een afstandje naar pratende mensen luistert, hoor je ritmes. Het lijkt wel een muziekstuk. De kinderen leren spelenderwijs ontdekken dat woorden en lettergrepen ritmes vormen waarmee je muziek kunt maken. Vervolgens maakt de klas een eigen muziekstuk geïnspireerd op de compositie Gesprek van Louis Andriessen en Martijn Padding. Ritmes voortkomend uit de namen van de kinderen vormen hiervoor het uitgangspunt.
Volledig aanbod:
Muziek:
- Orkest achter de schermen – Residentie Orkest
- Haags Orgel Kontakt
- Rekenmeesters en Praatjesmakers – Slagwerk Den Haag
- Lang Leve de Loop – Rewire
- S(w)ing – Nele Mennes
- Coach F – Siggi Florentina
- DJ Emjay
Theater:
- Ik maak keuzes – Het Nationaal Theater
- Poppentheater – Lisette van Gemert
Beeldende kunst:
- Een koffer vol ideeën – Hanna de Haan
- Het kunstwerk groeit – Vesta Kroese
- Fotograaf in de klas – José van de Kieft
Dans:
- Danser in de klas
Multi- en interdisciplinair:
- MuzeVerheul – Marike Verheul
Benieuwd naar de inhoud van het programma? Vraag naar de digitale hand-out.
Primair onderwijs

Ardi Brouwer
Projectleider Kunstonderwijs
Meer informatie over Maak kennis met de Kunstenaar?